Következő számunk 2011. szeptember 6-án jelenik meg!
 
   
 

Kezdőlap

 

Hírek

  Hajóbemutatók
 
 
  Adok-veszek
  Impresszum
  Előfizetés
  Médiaajánlat
  Elérhetőségünk
103. Hajó Magazin,
2004. február

Ismét világbajnok
Majthényi Szabolcs és Domokos András
Ők ketten több aranyérmet nyertek eddig világversenyen, mint a többi magyar vitorlázó együttvéve. Lehetne persze elemezni, hogy mi ennek az oka. Ezeket az érmeket valóban nehezebb lett volna megnyerni, ha a Repülő Hollandi olimpiai osztály marad. Tény azonban, hogy ők nem azért kezdtek el hollandizni, mert nem olimpiai osztály, és ezért majd sikeresebbek lesznek. Hanem azért, mert szeretnek hollandizni. S talán ha maradt volna az olimpiai programban az FD, akkor már lenne olimpiai érmük is.

Hajdu Balázs
Olimpia 2004
Eszes Tamás kiesésével Balázs a legsikeresebb aktív versenyzőnk az olimpiai osztályokban. A 2000-es olimpia előtt stabilan a Finn élmezőnyhöz tartozott, és az olimpián is kiemelkedően szerepelt. Az elmúlt három évben kevesebbet vitorlázott, de változatlanul ő uralta a hazai mezőnyt.

Párharc 628 mérföldön át
Rolex Sydney-Hobart Race
Az emberek általában nagyon várják a karácsonyt, a békés családi együttlétet, ám vannak, akiknek ilyenkor eszébe sem jut az otthoni nyugalom. Számukra ekkor kezdődik az év legfontosabb versenye. Karácsony első napja náluk a hajószerelésé, a futamra hangolódásé. Aztán karácsony másnapján, délután egykor rajt! Immár 58 éve december 26-án indul a déli félteke leghíresebb vitorlásversenye, a Sydney-Hobart viadal.

Kedvcsináló a Vendée-hoz
Le Défi Atlantique
Ezt a versenyt még 2003 decemberében futották a Vendée Globe-ra készülő szólóvitorlázók. Előző számunkban hely hiányában nem tudósítottunk erről a rendkívül színvonalas és változatos transzatlanti regattáról, amely minden várakozást felülmúló, szoros, izgalmas futam lett. A verseny kvalifikációt hozott annak, aki teljesítette a távot, így hát szinte biztos, hogy ezzel a tíz versenyzővel találkozunk majd a földkerülőn is.

Újra egyedül
Ellen MacArthur
Ellen MacArthurt, kétségkívül a világ egyik legjobb, és biztosan a legismertebb szólóvitorlázóját mostanában rendszeresen másokkal együtt láthattuk hajózni. A Vendée Globe-on 2000-2001-ben aratott óriási sikere óta csapatban vagy párban versenyezve is bebizonyította, hogy a világ egyik legjobb, legsokoldalúbb vitorlázója. Régi szponzora, a Kingfisher-csoport támogatásával most újabb fordulatot vesz az élete: a 2004. január 8-án Sydneyben vízre bocsátott 75 lábas Castorama B&Q trimaránnal egyszemélyes vitorlás időrekordok megdöntésével próbálkozik.

Más szemmel
Hajóbemutató: Lagoon 410
Nem szoktunk korábban bemutatott hajókról ismét írni. Most csak azért teszünk kivételt, mert a Lagoon 410-es 120 centiméteres merülésével kiváló megoldást jelent az alacsony vízállású Balatonon. Mivel ezzel a hajóval már öt évvel ezelőtt vitorláztunk, érdemes feleleveníteni az emlékeket. A nézőpontunk is megváltozott az évek során. Akkor a viszonylag friss modell mérete és menettulajdonsága egészen más hatást gyakorolt rám, mint ma. Mára hozzászoktunk itthon is a nagyhajókhoz. Negyven-negyvenöt láb hosszú egytestű hajókat szép számmal látni a balatoni kikötőkben is. Túrakatamarán azonban ma még alig van. Én csak egy trimaránt ismerek.

Tovább...

FPC 30 TS
Hajóbemutató
Az FPC 30 TS harminc láb hosszú, és a túra-sport kategóriába tartozik. A legdinamikusabban fejlődő hajópítő vállalkozás, a Fölföldy Plastic Design legújabb modellje. A túra kivitelhez képest a legjelentősebb változás a cockpit kialakításában történt, és egyszerűbb lett a beltér is, számolva azzal, hogy egy elsősorban versenyzésre használt hajóban nincs akkora igény a komfortra. Az FPC 30-as a balatoni szokásokhoz jól igazodó kényelmes, tágas hajó.

Tovább...

Az új fűzfői kikötő története
2001-ben kezdődött...
Tavaly tavasszal új kikötő nyitotta meg kapuit Balatonfűzfőn. A kikötőmedencét nem a Balaton elkerítésével alakították ki, hanem a partból adtak egy jókora darabot a tónak. Ennek a technológiának megvannak az előnyei, növekszik a tó mérete, de a nehézségei is. A kikötő vezetőjével, Bársony Nándorral beszélgettünk az építkezésről.

"A víz szalad, a kő marad"
Egyiptom hajósszemmel - IV. rész
A múlt év végén régi vágyam teljesült. Közel kéthetes körutazáson vehettem részt Egyiptomban. Nagy várakozással tekintettem a régen áhított úti cél, a fáraók országának megismerése elé. Egyrészt az antik világ csodálatos emlékei vonzottak, másrészt arra voltam kíváncsi, hogy milyen kapcsolat fűzi a kilencvenkét százalékban sivatagokon elterülő országot a Nílushoz és a tengerek vizéhez.

Somogyország
Túracélpontok: Kéthely és környéke
Somogyország Balatonhoz közeli tájain inkább családias (valamint a természetvédelmi körzetekkel ismerkedő) túrákat tehetünk, semmint extrémebb, megerőltetőbb kirándulásokat. Ezen a vidéken található a Dél-balatoni Borút. A Balaton déli partján végighúzódó borvidéken találjuk ugyanis viszonylag kis területen a legtöbb olyan pincét, ahol szóba jöhet valamilyen szintű vendéglátás. Ezen pincék közé tartozik az Öregbaglas Pincészet Kéthelyen, amelyet túracélpontok rovatunkban bővebben bemutatunk.

Tovább...

Egy kis luxus
Lexus IS200 SportCross
A Lexus a Toyota csoport prémium kategóriát képviselő tagja. A márkára jellemző kiemelkedő megbízhatóságot a tervezők a Lexusban társították a maximálisan kiforrott autóépítés ínyenceknek való finomságaival. Persze a csúcsminőségnek ára van. Sokszor irreális. Ez alól a Lexus sem kivétel. A kocsiban ülve a Ferrari szakembereinek ismert mondása jutott az eszembe: "Ha tudnod kell mi az ára, jobb, ha nem tudod".

Az Öreg
Berta Lajos - I. rész
Mindenki Öregnek hívja. A hajógyárban kezdett dolgozni. Ott tanulta az asztalosmesterséget, a hajóépítést. Életében készített vagy negyven hajót. A Rabonbánnal versenyzett huszonnyolc évig. Nyert Kékszalagot, 30-as bajnokságot, Balaton Kupát, túraversenyeket. Élete egy a Balatonnal, a hajóépítéssel, a vitorlázással. Mindig Füreden élt, és nem is tudott volna máshol. De hogy is történt mindez?

Tovább...

A Szent Liga győzelme
A nagy felfedezésektől. - III. rész
Az előző részt azzal zártuk, hogy egy Francis Drake nevű, közrendű születésű angol mutatott valamit a világnak arról, hogyan is kell hajózni vitorlával bármikor, bárhová, és hogyan kell használni az ágyúkat a tengeri hadviselésben.

Az ARC másik arca
Az óceán ünnepe
Az Atlantic Rally for Cruisers 2003 versenyről részletesen beszámoltunk magazinunkban, különösen a mezőny versenyrekordra törő részéről, melyben a magyar Extra Dry csapata vitorlázott. Ám ott volt az Atlanti-óceánon versenyezve átkelő közel kétszázötven hajó között egy másik magyar egység is, akik sokkal inkább képviselték ennek a regattának a szellemiségét, hiszen egy abszolút túrahajóval, elsősorban az átkelés öröméért, az óceáni vitorlázás szépségeiért szálltak vízre.

Csendes István varrodája
Muhelybemutató
A gyenesdiási kis műhely vezetője ezer szállal kötődik a vitorlázáshoz. Vitorlakészítőként egyre nagyobb ismertségre tesz szert, de Keszthely környékén a gyenesdiási kikötő alapítójaként és vezetőjeként is számon tartják. 2003-ban ez a kikötő adott otthont a csillaghajósok magyar bajnokságának. A kikötőt a következő számunkban mutatjuk be. Csendes Istvánnal természetesen a vitorlakészítésről is beszélgettünk, az alábbiakban erről olvashatnak.

Motorcsónak
Sugar Sand Jet hajók
Sugárhajtómuvel jönnek
Budapesten a tizedik kerületben, a Száva utca 12-ben egy fantasztikus szaniteráruház udvarán a figyelmes szemlélő motorcsónakokat fedezhet fel. Ezek a hajók Amerikából származnak, és az a különlegességük, hogy a jeteknél megszokott vízsugárhajtóművel vannak szerelve. Most bemutatunk néhány modellt, és ha eljön a jó idő, ki is fogjuk próbálni őket.

A versenysport bemutatása
Magyar Motorcsónak Szövetség
Témánk mélyreható ismereteket kíván, ezért az MMSZ főtitkára, Buzás Krisztina segítségével igyekszünk átfogó képet nyújtani a magyar motorcsónaksport felépítéséről. Röviden bemutatjuk a hajóosztályokat is. A sportág teljes ismertetése csak hosszabb cikkben lehetséges, ám aki ezt az írást elolvassa, valamelyest biztosabban állást foglalhat majd, hogy milyen hajókat lát a Dunán és a Tiszán egy-egy gyorsasági versenyen.

Szörf
Josh Angulo
Interjú
Ez volt talán az utóbbi évek legizgalmasabb döntője. Björn Dunkerbeck és Josh Angulo duellumáról van szó a hullám-világbajnoki címért, amelyet a németországi Sylt szigetén vívtak 2003 legvégén. Ha Josh nyer, ő a világbajnok, ha Björn, akkor ő a cím birtokosa. Amikor a két versenyző a döntő futam végeztével a partra ért, senki sem tudta, hogy kinek a javára dőlt el az összecsapás. Josh hosszú, kínos perceket élt át a strandon, arcát mélyen kapucnija mögé rejtve. Aztán jött a megváltó eredmény: Angulo a világbajnok. Pillanatok alatt körbeveszik a versenyzőtársak, mindenki neki gratulál. Josh és Björn sokáig egymás karjában: egy konkurens ritkán örül ennyire a másik győzelmének. Ebben a pillanatban világossá válik, hogy a "Világkupa fekete báránya" emlékéből nem marad más, mint hogy ő volt minden idők legizgalmasabb Világkupadöntőjének győztese. Az alábbiakban egy rövid beszélgetést közlünk, amit a német szörf magazin készített az újdonsült világbajnokkal.

Látó emberek
A szörf Világkupa pontozóinak...
A bírónak mindig igaza van, és ez nemcsak a félcsőben versenyző snowboardosok számára igaz, hanem a szertornászokig szinte mindenkire. Az "objektív" döntés azonban egyik sportban sem anynyira nehéz, mint a (wind)szörfözésben.

 

     
 
Aktuális szám
 
     
 
 
     
   
     
 
Partnereink