Következő számunk 2011. szeptember 6-án jelenik meg!
 
   
 

Kezdőlap

 

Hírek

  Hajóbemutatók
 
 
  Adok-veszek
  Impresszum
  Előfizetés
  Médiaajánlat
  Elérhetőségünk

Túracélpontok: Fertő tó
Burgenland - III. rész
112. Hajó Magazin, 2004. november

Burgenlandot három olyan magyar vármegye nyugati peremén hozták létre, amelynek a német nevében ott volt a "Burg" szó (Wieselburg, Ödenburg, Eisenburg). 1920-ban innen kapta a nevét Ausztria új tartománya. A magyar Várvidék elnevezés e táj fő jellegzetességére utal, hiszen itt állnak a Kárpát-medence legszebb és legjobb állapotban megmaradt várai. Mi a Fertő tó közvetlen vonzáskörzetébe tartozó városokat látogattuk meg, és most megosztjuk Önökkel tapasztalatainkat.

Purbach (Feketeváros)

 
A purbachi templom bejárata

A török támadásai miatt a Fertő menti települések egy részét fallal vették körül. Feketevárost 1630 és 1634 között erősítették meg. A fal védte a település ősi magját, és erődítményei ma is szinte teljesen épen állnak. Az óvárosba a Török-kapun át (Türkentor) lehet behajtani a főútról, a szemben lévő Kellerplatz és a Kellergasse pincesorai a legszebb purbachi fotós témák.

A purbachi török
Vajon mit keres ez a turbános törököt ábrázoló kőszobor a Schulgassén egy régi füstös konyha tetején? Az épület a 16. században egy szőlősgazdáé volt. A történet úgy szól, hogy a várost kirabló törökök közül az egyik annyira berúgott a pincében, hogy mire kijózanodott, társai már távol jártak. A konyha kéményén át akart menekülni, de a purbachiak elfogták, megkegyelmeztek neki és befogadták. A házban ma a Türken Keller nevű vendéglő működik. A városka üdülőcentrumát Török-bereknek nevezik, és a parti nádas kellős közepén találjuk. A tóval 2,8 kilométer hosszú csatorna köti össze. Az egyik legszebb purbachi barokk ház a Nikolauszeche. Szent Miklós alakja áll az egyik falfülkében, aki itt nem a hajósokra, hanem a neves étterem vendégeire vigyáz. Purbach a Fertő tavi hajózás központja, kikötőjéből 50-70 személyes katamaránok közlekednek Breitenbrunnba és Rustba, alkalmi járatok más kikötőkbe is.

Rust

 
A rusti templom szép látványt nyújt
a park közepén

Rust mindössze ezerhétszáz lakosú parányi városka, a legkisebb közigazgatási központ az országban. 1681 óta büszkén viseli a szabad város címet. Műemlékeinek példás védelméért, a település 17. századi képének megőrzéséért az Európa Tanács díját is elnyerte. A három osztrák modellváros egyike (a másik kettő Salzburg és Krems). Rust a legismertebb bortermelő hely és a legfontosabb idegenforgalmi központ Burgenlandban, egyben a gólyák városa is. A nemes madarak március végén érkeznek, és szinte minden óvárosi kéményt elfoglalnak. Rust címerállatai természetesen különleges védelmet élveznek.
Ruston van a legjobban kiépített Fertő tavi strand, nagy és modern kempinggel. Oggau vagy Eisenstadt felől érkezve a tűzoltóságnál érjük el az óváros peremét, a háromszögletű Conradplatzot. Itt érdemes letenni autónkat, és gyalogosan megnézni a várost.

Evangélikus templom
A tervek a soproni Neumayer Lőrinctől valók. A munkát 1784-ben kezdték, és 75-ben már állt a klasszicista stílusú épület, tornya 1896-ban a millenáris ünnepségre készült el. A mellette álló paplakban őrzik azt a könyvtárat, melyet Hajnóczy Károly lelkész a 18. század végén alapított. A Conradplatz bal oldalán indulva eljutunk a Hauptstrasséra, amely kivezet a tóhoz. Az utcában álló 17. századi barokk házaknak hatalmas, általában félköríves portái vannak. Ezeken át kocsikkal is bejárhatnak a hatvan-hetven méter hosszú udvarokba. Ezekre szükség is van, hiszen mindig is itt dolgozták fel a város környéki - ma ötszáz hektár területű - szőlők termését. Csak az érezheti meg igazán Rust varázsos hangulatát, aki szétnéz néhány ilyen udvarban, főként szüret idején.

Szentháromság-plébániatemplom
Az egyszerű külsejű kora barokk templomépület a Haydngasse és a Kirchengasse torkolatában lévő kis téren áll. 1647 és 1651 között egy zürichi kőművesmester, Ulrich Mayer irányításával épült az evangélikus gyülekezet számára. A belső álperspektivikus díszítőfestését soproni, az orgonát győri mester alkotta a 18. század legvégén. Olyan érzés foghat el minket, mintha egy otthoni templomban járnánk, hiszen a jobb oldali mellékoltár képén Szent István ajánlja fel a magyar koronát Szűz Máriának.

 
Sétánk során ilyen udvarutcákon barangolhatunk

A Rathausplatz 16-18. századi házainak mindegyikében egy-egy hangulatos vendéglőt és borkóstolót találunk. A Hauptstrasse épületeihez hasonlóan itt is hosszan elnyúló udvarok rejtőznek a széles kapuk mögött. A kerthelyiségek díszei a virágokon kívül a kukorica- és paprikafüzérek, valamint a múzeumba illő régi használati tárgyak, a szőlőművelés eszközei. A Rathausplatz diszkútjának kovácsoltvas házán ismét királyi koronánk motívumára bukkanunk.

Városháza

Az épület udvarán keresztül átjáró vezet a Conradplatzra, ahonnan sétánkra indultunk. A városháza 1673-ban, illetve 1703-ban kapta ma is jellegzetes arculatát, az emeleti lodzsák valószínűleg 16. századi alkotások. Pincéjében van Rust legrangosabb borozója, a Rahaus Keller, az udvarban idegenforgalmi hivatal működik. A városházával szemben áll a Rathausplatz saroképülete, Rust egyik legszebb polgári háza. Zárt sarokerkélyének oromzatában látható az "Isten szeme" ábrázolás. Az axisokban a kőkeretes ablakok felett csigavonalas díszítések vannak.

A városháza jellegzetes épülete

Halászok temploma
Rust legértékesebb és legrégibb műemléke ugyanazon a kis dombon áll, amelyiken az evangélikus templom. Eredetileg ez volt a város katolikus plébániatemploma, első írásos említése 1493-ból való. A több középkori építési periódus miatt a templom alaprajza teljesen szabálytalan, négyszögletes védfal veszi körül.
1953-ban tárták fel az eredeti román kori első templom félköríves apszisának alapfalait a mai szentélyben. A 13. század végén ehhez csatlakozott a Mária-kápolna, amelyet a halászok építtettek a magyarok Nagyasszonyának tiszteletére. Az 1400-as évek elején e kis kápolna mellé emelték a jóval nagyobb Pongrác-kápolnát. 1515-ben készült el a föléjük magasodó főhajó, amelyet akár kereszthajónak is nevezhetünk, majd 1570-ben az orgonakarzat. A torony 1879-ben ledőlt, és nem építették újjá, alsó része a bejárati előcsarnok.

 
A Halászok temploma átvészelte
az idő múlását

A gótikus boltozatú főhajóba lépve balra 12. századi freskók maradványait találjuk és egy kőből épített késő gótikus szószéket. A kereszthajó Mária-oltára 1700 táján készülhetett.
A Pongrác-kápolna gótikus boltozatának két zárókövén lévő díszítmények egyértelműen Rust adottságaira utalnak. Az egyiken két keresztben elhelyezett hal, a másikon ugyanígy kapa és szőlőmetsző kés az ábra. A boltozatok közeire a csillagos eget festették. A falakat több helyen is 14-15. századi freskók borítják. A kora barokk főoltár 1642-ben készült, képe a keresztre feszítést ábrázolja, szobrai a védőszenteket, Pongrácot és Egyedet. A legősibb hatást talán a Mária-kápolna aszimmetrikus tere kelti. A freskók 13. századiak, az ablaknyílásokban Szent Katalin, Magdolna és Miklós szobrai állnak.
A Fertő tó vidékén gyakran találkozunk Miklós püspök szobrával, hiszen a halászok és a hajósok is védőszentjükként tisztelték. A kápolna oltárán lévő kőből faragott pieta a 15. században készült. Templomban ritkán látható barokk oszlopon álló Mária-szobor, hiszen ilyen műveket általában köztereken állítottak fel. Ez az egyik kivétel.

Mörbisch
Kirándulásunk végén felkerestünk még egy hangulatos települést. Mörbisch jelentős turisztikai központ stranddal, csónak- és hajókikötővel. Jellegzetességei az udvarutcák. Sajátos, délies hangulatot árasztanak a fehérre meszelt falak között pompázó muskátlik, leanderek, futónövények, kukoricafüzérek. Szüret idején az erjedő must illata tölti be a levegőt, hiszen itt is háznál dolgozzák fel a szőlőt. Mörbisch és Fertőrákos között nemrég nyílt határátkelőhely, de csak kerékpárosok és gyalogosok részére. Az autóforgalmat azért fogták vissza, mert a két ország nemsokára együtt valósítja meg a Fertő tavi Nemzeti Parkot.
Mörbisch am See nevét az elmúlt huszonöt évben Európa-szerte híressé tette a nyaranta tartott Fertő tavi Ünnepi Játékok, melynek műsorán klasszikus operettek szerepelnek. A vízi színpadhoz Bregenz, az operettek kizárólagosságához Bad Ischl nagy múltú rendezvényei adták a példát. Az előadások végén tűzijátékkal kápráztatják el a közönséget.

Veres Annamária
Fotó: Szekeres László
Forrás: www.burgenland.info
Panoráma Nagyútikönyvek

 

     
 
Aktuális szám
 
     
 
 
     
   
     
 
Partnereink