Következő számunk 2011. szeptember 6-án jelenik meg!
 
   
 

Kezdőlap

 

Hírek

  Hajóbemutatók
 
 
  Adok-veszek
  Impresszum
  Előfizetés
  Médiaajánlat
  Elérhetőségünk

Hajóbemutató
Odin 820 Classic

Sokáig nem értettem ezt a koncepciót. Jó dolog vitorlázni és jó dolog motorosozni. Nappal kanapé este ágy. Soha nem tökéletes. De vajon kell e, hogy egy ilyen hajó tökéletes vitorlás vagy motorcsónak legyen? Nyilván valóan nem. Senki ne várja, hogy az Odin 820-as lesz a leggyorsabb motoros a kikötőben és természetesen sok jobb vitorláshajó van nála. Viszont jól sikerült megoldani azt a feladatot, hogy mindkét üzemmódban használtató korrekt hajó legyen. Egy ilyen hajónak számos előnye van. Olyan helyeken vitorlázhatunk ahol ekkora motorerő nélkül felelőtlenség lenne és ha eláll a szél pillanatok alatt a kikötőbe siklathatunk.

Régen foglalkoztat a gondolat, miként lehetne a Dunán vitorlázni. Az Odin 820-as erre a legalkalmasabb hajó. Olyan erő áll a hajós rendelkezésére, amivel minden kényes szituáció megoldható. Jelenleg azonban csak a Soroksári-Dunán szabad vitorlát bontani, ezért ezt a teszthajózást két részre osztottuk. Első alkalommal mint motoros hajót próbáltuk ki az Odint, a Wiking Marinából indulva.

 
A híd alatt figyelni kell az árbocra

Az árboccal, teljes vitorlázattal szerelt hajó első látásra inkább vitorlásnak tűnt mint motorosnak. Közelebbről szemlélve azonban egyértelművé váltak a motoros jegyek. A cockpit kialakítása határozottan motoros. A kormányos a cockpit hátuljában ül, előtte egy konzolon kiskormány és irányváltó. Ugyanerre a konzolra szerelték a nagyshott klemmes csigáját. Furcsa látvány volt, csakúgy, mint a kárpitozott ülések. A hetven lóerős Suzuki két kormánylapát közé került. A kormánylapok és a motor együtt követi a kormánykerék utasításait. Lassú menetben - tíz csomóig - lent maradhatnak a kormányok, így nagyon pontosan irányítható a hajó. Amint kiértünk a nyílt vízre, felhajtottuk a kormánylapokat. Gyorsan, egyszerűen ment a dolog. Nem volt feltöltve a 780 literes vízballaszt, mást tehát nem kellett tennünk, hogy motoros üzemmódban elindulhassunk. Ha tele van a ballaszttartály, akkor a siklatáshoz ki kell szivattyúzni a vizet, ez a művelet nyolccsomós sebességnél automatikusan történik a tartályszelep nyitásával.

 
A kormánykerék és az irányváltó motoros örökség
A motor együtt mozog a kormánylapokkal

A gázkar előretolására az Odin könnyedén megemelte az orrát, és szépen megindult. Hamar elérte a huszonöt csomós sebességetet sőt mértünk huszonhét csomót is. Stabil, jól irányítható a hajó, az orra azonban magasan maradt és ezen trimmeléssel sem lehetett változtatni. A motor nem erőlködött, de ülve nem lehetett jól előre látni. Állva viszont egy kicsit alacsonyan volt a kormány. Húsz-harminc méterre már jól látni előre, hosszú úton nem jelent gondot a kilátás, de ha hajók vagy akadály közelében haladtunk fel kellett állni.

 
Figyelemre méltóan tágas hajóbelsô
Figyelemre méltóan tágas hajóbelső

Az Odin 820 Classic motoros üzemmódban is teljes értékű túrahajóként használható. Az igényeknek és felhasználási céloknak megfelelően héttől hetven lóerőig lehet beépíteni külmotort. Csatornákon elegendő a kisebb motor is, míg erősebb áramlású folyókra negyven-hatvan lóerős teljesítmény szükséges. Ahhoz, hogy lendületes siklást érjen el, hatvan-hetven lóerős motor javasolt. Az biztos, hogy hetven lóerős motorral nagyon szépen teljesít. A tágas cockpitban hat személy kényelmesen elfér. A hátsó ülés felhajtható, így egyszerű a fürdőlétra használata, a kézre eső kapaszkodó teszi igazán kényelmessé a fürdést.
A kabinba lépcső vezet. A szalont a hat oldalablakon és a tetőablakon át beáramló fény, az igényesen megmunkált faburkolatok és bútorok valamint a süppedő kárpitozás teszi lakályossá. Az elkülönített vizesblokkban mosdókagylót, rakodóhelyet, elektromos vízellátást, nyitható ablakot és kémiai WC számára kialakított helyet találunk. A konyha mosogatóval, elektromos vízellátással, friss víz- és szennyvíztartállyal rendelkezik, külön hely van az edényeknek és a hűtőnek. Természetesen lehetőség van különböző főzőlapok beszerelésére is. A csészéknek, tányéroknak, poharaknak és evőeszközöknek külön tálalószekrény van kialakítva, ahol viharos vizeken hajózva is biztonságos a tárolásuk.

Technikai adatok
CE osztályba sorolás:
C - 6 személyes
Hajótesthossz:
8,20 m
Teljes hossz:
8,45 m
Vízvonalhossz:
7,60 m
Teljes szélesség:
2,50 m
Vízvonalszélesség:
1,90 m
Merülés:
0,30 m / 1,45 m
Üres tömeg:
1290 kg
Vízballaszt:
780 l
Svert tömege:
55 kg
Elméleti testsebesség:
6,4 csomó
Árboc hosszúság:
8,5 m
Vitorlák: grósz/fock:
15 qm / 13,5 qm
Legnagyobb motor:
52,2 kW (70 LE)
Állómagasság:
180 cm
Magasság a mosdóban:
170 cm
Víztartály:
2 x 12 l
Szennyvíztartály:
2 x 12 l
Dupla fekhely elöl:
200 x 180 cm
Dupla fekhely hátul:
200 x 180 cm

Vitorlázni Lellén vitorláztunk. Ha széllel akar az ember haladni, természetesen az első, amit tenni kell, a 780 literes vízballaszt megtöltése. A svert tömege ötvenöt kiló, ami szintén jelent valamennyi visszaállító nyomatékot, és a hajónak nagy a formastabilitása is. Mindezeknek köszönhetően az oldalra döntött hajótest árboccsúcsán ötven kilogrammos visszatérítő erőt mérhetünk. Ez ugyan nem sok, de azért elegendő. A hajóbelsőben a holttereket habanyaggal töltötték ki az elsüllyeszthetetlenség érdekében. Az árboc egy pár hátranyilazott szálinggal van szerelve. Nincs szükség hátramerevítőre. Teliátmenő latnis nagyvitorla és egy feltekerhető méretes génua hajtja a hajtót ilyenkor. Hét csomós szélben 4,2 csomós sebességre képes félszélben. Raumban 4,6-ra sikerült feltornászni a sebességet. Amitől egy kicsit féltem, az a hajó cirkáló képessége volt. Végül is korrekt 45 fokot sikerült vele elérni, a sebességmérő pedig 3,5 csomót mutatott. A génua fordítócsigája a kabintető végén van, és a fallstoperek előtt elhelyezett csörlőkkel lehet állítani. Mint vitorláshajó az Odin rendkívül egyszerűen van szerelve, de hát az vesse rá az első követ akinek ezzel a hajóval eszébe jut versenyezni. Az alapfunkciókat korrekt módon ellátja, kényelmes hajózást biztosít vitorlák alatt is. Természetesen ez a motoros kormánykerék nem tartozik a kedvenceim közé. Meglehetősen fura, de az érzet, amit a motoros Odin száguldása nyújt, kárpótolt ezért.



Az Odin 820 Classic kis merülésének és nagy teljesítményű motorjának köszönhetően veszély esetén gyorsan menedéket találhat még olyan partszakaszokon is, amely más hajók számára elérhetetlen vagy veszélyes. Közúti szállítása és vízretétele olyan egyszerű, hogy állandó kikötő megléte sem szükséges. Vízretételéhez elegendő egy lankás partszakasz, ahol a mindössze 30 cm merülésű jacht már térdig érő vízben leúszik az utánfutóról.

Litkey Farkas
Fotó: Szekeres

 

     
 
Aktuális szám
 
     
 
 
     
   
     
 
Partnereink