Következő számunk 2011. szeptember 6-án jelenik meg!
 
   
 

Kezdőlap

 

Hírek

  Hajóbemutatók
 
 
  Adok-veszek
  Impresszum
  Előfizetés
  Médiaajánlat
  Elérhetőségünk

OUT95
Szárnyra kelt britek
128. Hajó Magazin, 2006. március

 

A 2006-os vitorlá versenyszezonban egy különleges angol hajó szeretné meghódítani Európát. A korai kis Liberákra és a szárnyas Molyra emlékeztető furcsa külseju vitorlás, az OUT95 két fiatal brit alkotása.

Alex Ashworth Briggs és Neal Pawson hajótervezők és tapasztalt versenyvitorlázók. Úgy gondolták létrehoznak egy hajót, amely elsősorban cirkálóképességével tunik ki, de bőszélben is jól teljesít.
Az általuk tervezett és megépített 9 és fél méter hosszú keskeny testhez csatlakozó szárnyak 4,8 méteres teljes szélességet adnak. A formát és a - szükség esetén stabilitást és felhajtóerőt adó - szárnyak ideális szögét 1:4 méretarányos modelleken, vízcsatornában kísérletezték ki. A stabilitást egy liftezhető, 360 kilós, bulbás tőkesúly adja, de az opcionális lehetőségek között szerepel a vízballaszt és a trapézolás is. 5-6 fős legénység vitorlázza a - természetesen - karbon-kompozit építésu, összesen 900 kilós hajót.
Könnyu, 14 méter hosszú wingárbocán 40 m2 felületű grószt visel, amelyhez egy 16 m2-es orrvitorla, vagy egy 36 m2-es topra húzható elővitorla párosulhat. Gennakere 80 m2. Ismertetőjük szerint a hajó nagyon gyors és jól manőverezhető.
Az OUT95 alapkoncepciója hasonló a Liberákéhoz, kérdés hogyan teljesít a nála nagyobb, évtizedes tapasztalatok alapján fejlesztett tavi versenygépek ellen.
Ebben az évben az OUT95 végiglátogatja a legnagyobb európai tókerülő versenyeket, köztük a Boden-tavi Rund umot, a Genfi-tavi Bol d'Ort és a gardai Centomigliát. Érdekli őket a Kékszalag is, így nem kizárt, hogy találkozunk velük a Balatonon.

Vajon idősebb Tuss Miklós, a múlt század harmincas-negyvenes éveinek elhivatottan újító vitorlázója ha élne és ma lenne fiatal, ilyen hajóval próbálkozna?

Ruják István
Fotó: Peter Danby

 

     
 
Aktuális szám
 
     
 
 
     
   
     
 
Partnereink