133. Hajó Magazin tartalmából,
2006. augusztus

ASSO Európa kupa - Balatonfüred
Szilvássy Attila a bajnok

Az Asso 99-es osztály 2002 után második alkalommal tartotta a Balatonon "Európa-bajnokságát". az Asso Euro 2006 elnevezésű regattát június 29. és július 2. között rendezték meg Balatonfüreden. A meteorológia hidegfrontot ígért a második versenynapra, ami szerencsére meg is érkezett, így tökéletes körülmények között versenyezhetett tizenöt magyar, három olasz és egy svájci hajó.

T-mobile Nagydíj a Balaton Kékszalagjáért
1. 2. 3. HAT!

Hatodik alkalommal győzött Litkey Farkas vezette csapat a Kékszalagon. A sikerszéria 2001 óta megszakítás nélkül tart. Korábban Németh István három alkalommal bizonyult a leggyorsabbnak. Többen is gyűjtöttek kék-két elsőséget: a legendás vitorlázó Kováts Béla, Kultsárné Gordon Evelin, Lovas József és Tuss Miklós. Tuss nyert még egy tókerülő versenyt, de akkoriban azt Fehérszalagnak nevezték, a táv azonos volt, csak ellenkező irányban teljesítették a hajók, így tulajdonképpen tekinthetjük őt is háromszoros győztesnek.
Idén minden korábbinál több - 448 - hajó indult. Már az előkészületek során látszott, hogy soha nem látott küzdelmet láthatunk. A korábbi címvédők Gardazzurra, és a Lisa mellett új hajók is indultak a versenyen: a Balatonra került az egyik legsikeresebb Libera, a Raffica. Új csapat indult az Azzardissimóval, és rajthoz állt négy 18 lábas dingi. Az igazi meglepetés azonban, hogy a jelenleg leggyorsabb Libera, a Clan des Team is a Balaton hullámait szelte a tókerülőn. Izgalmas verseny ígérkezett.

Bajnokságok
52 Bajnokot Avatnak!

Idén minden korábbinál hosszabb a Magyar Bajnokságok sora. A Velencei-tavon kezdődött, majd a Fertő tavon és a Balatonon folytatódott a sorozat. Agárdon a Sikló felnőtt és ifjúsági, Fertőrákoson a nyílt Laser Radial, Fonyódon a 25-ös és 15-ös Jolle, Balatonfüreden a Soling, a Csillaghajó, a 470-es, a Laser, a Laser radial női osztályokban küzdöttek a versenyzők az érmekért és a helyezésekért. Ez még csak a kezdet, a főszezon majd augusztusban következik. Összesen - ha jól számolom - 52 osztályban avatnak bajnokot. Bőven van lehetőség az ismétlésre, mert 13 különböző időpontban kerülnek megrendezésre a versenyek.

Hajóbemutató
Az Év Hajója: Impression 344

Ez a hajó nyerte el kategóriájában az "Év hajója" díjat a düsseldorfi kiállításon. Az Elan az Impression sorozattal veszi föl a versenyt a népszeru cruiser osztályban. Teszi ezt egyre nagyobb sikerrel. Az első modell, amit ebben a családban bemutattak a 434-es volt. Ezzel nem titkoltan a charter piacra szándékoznak betörni. Ezek a hajók kényelmesebbek, több hely van bennük, és csak alig valamivel lassabbak mint a "klasszikus" Elan modellek, amelyek ezentúl is gyártásban maradnak. A cég elkötelezettségét az Impression család felé mi sem bizonyítja jobban mint az, hogy az idén érkezik az 514-es maxi. A 344-est két kivitelben lehet megrendelni. A tulajdonosi verziót két, a charter kivitelt három kabinnal építik. Ebben a hajóban nincsenek nagy újítások, minden egyszerűen csak jó. Nagyon jó.

tovább...

America's Cup győztes hajók - 6. rész
J-jachtok

A világ legöregebb sporttrófeájának története a 19. században kezdődött, amikor az America nevű kétárbocos schooner Angliába vitorlázott, és egy a Wight-szigetet kerülő versenyen legyőzte a brit yachtokat. Az ott elnyert kupáért versengenek ma is a vitorlásvilág legerősebb nemzetei.

BMW TOP 200
Győzött a Videoton

A BMW TOP 200 vitorlásversenyt első alkalommal rendezték Balatonkenesén. A verseny célja, hogy a gazdasági élet vezetői megismerkedjenek sportágunkkal. Könnyebb úgy eladni magunkat, a vitorlázást, ha a döntéshozó közvetlen élményt szerez arról, hogy milyen nehéz vagy könnyű a vitorlás hajót kezelni. Július 15-én inkább az előbbit tapasztalhatták meg a résztvevők, és természetesen azt is, hogy milyen élvezetes.

Out95

A Hajó Magazin 128. számában már írtunk erről a hajóról. Akkor, mint egy érdekes kísérletet mutattuk be. A cikk kapcsán vette fel a kapcsolatot a hajó tulajdonosaival Ruják István, és invitálta őket a Kékszalagra. Így megjelent az izgalmas formájú brit versenyhajó, amely hosszú ideje az első olyan külföldi, aki akár esélyes is lehet a balatoni tókerülőn.

tovább...

Autóbemutató

Volvo S60 2.0T

A 2000-ben bemutatott, jelenleg is futó S60-as modell újabb, apró módosításokon esett át, hogy a 2007-es évnek némiképp felfrissülve indulhasson neki. Egy ilyen, szinte vadonatúj tesztautót kaptunk kipróbálásra, kétliteres benzinmotorral és fantasztikus felszereltséggel.

Yamaha - Yamarin teljes körű kínálat
Kompromisszum Nélkül

A korábbi években népszerű tengerparti üdülőhelyekre invitálták az európai szaksajtó képviselőit a Yamaha tesztvezetésekre. Így már száguldhattunk a francia Riviéra vizein, illetve az Atlanti-óceán Portugál szakaszán, valóban csodálatos helyszíneken. Idén a Yamaha európai képviselete Helsinkit jelölte ki a hagyományos sajtóbemutató helyszínéül.

A Yamaha külmotorok újdonságai

Hatalmas Választék

A Yamaha komoly választékot kínál évek óta a külmotorok terén. A fejlesztések középpontjában a környezetvédelmi szempontok, a zaj- és fogyasztáscsökkentés áll. A nagy teljesítményű motorok mellett a kisebbek fejlesztése, és az egyre jobb hatásfok elérése a cél.

Túracélpontok
Tokaj

Budapest után a leghíresebb magyar település, a történelmi borvidék "fővárosa". Kevés település dicsekedhet a világon azzal, amivel Tokaj, miszerint, hogy nevét bora révén a nemzeti Himnusz is tartalmazza. 2002-ben a Tokaj-hegyaljai borvidékkel a Világörökség része lett. A Magyar Urbanisztikai Társaság Hild Díjjal tüntetette ki a várost.

tovább...

A magyar vitorlázás legendái

Csernussi Endre

Nem azért került a legendás vitorlázók közé, mert verhetetlen versenyző volt, bár nyert Kékszalagot és más versenyeket is. ő azok közé tartozik, akik nélkül nem volt és ma sincs vízi élet, hangulat, szerethető valóság.