Következő számunk 2011. szeptember 6-án jelenik meg!
 
   
 

Kezdőlap

 

Hírek

  Hajóbemutatók
 
 
  Adok-veszek
  Impresszum
  Előfizetés
  Médiaajánlat
  Elérhetőségünk

Túracélpontok
Vendégváró Keszthely
59. Hajó Magazin, 2000. június

A víz felől érkezve a Keszthelyi-hegység lankás vonulatai és a déli part lapos síkja találkozásánál pillanthatjuk meg a több ezer éves múltra visszatekintő települést. A déli part nyugati irányba hajló zöld vonala a Zala folyó torkolatát takarja, csak a magasba ágaskodó nagyfeszültségű vezetékoszlopok utalnak a civilizáció jelenlétére. A víz mint élelem- és megélhetési forrás már a történelem korai századaiban ide vonzotta az embereket.

Keszthely eredetileg három falu öszszekapcsolódásával jött létre. Első írásos említése 1241-ből származik, a XV. században kapott mezővárosi rangot. Túlélte a századok viharait, helytállt a törökdúlás idején. Későbbi fejlődésében fontos szerepet játszott a Horvátországból betelepült Festetics család, amely több generáción keresztül járult hozzá a város szellemi-anyagi gyarapodásához. Tevékenységük nyomait nem csupán a kastélyépület, a fenékpusztai kúria, a Georgikon Majormúzeum őrzi. Itt található - az egykori Georgikon, Európa első mezőgazdasági iskolája - utódintézménye a mai Agrártudományi Egyetem. Napjainkban minden tavasszal összemérheti tehetségét az ország szellemi értékekre fogékony ifjúsága a Helikoni Ünnepségek rendezvénysorozatán.
A mai Keszthely hangulatát a történelmi levegőjű belváros, a régi villanegyedek, a városszéli modern lakótelepek, illetve kertváros jellegű városrészek, a Balaton-part parkjai határozzák meg. Elsőként az utóbbi látványa fogad bennünket, ha hajóval érkezünk a városba. A felújított mólónál kikötve platánok árnyékában hűsölhetünk. A Balaton innen nézve valóban végtelennek tűnik az északi és a déli part ölelésében. Olyannak látszik, mint egy tenger mély öble. Minden évben az egyik legnagyobb ünnep a hajósok számára, amikor június első hetének hétvégéjén megérkeznek az Öböl Kupa résztvevői. Először csak alig észlelhető elmosódott foltokat lát a mólóról figyelő szem, majd egyre jobban előtűnik az érkező had. A közel kétszáz hajó több sorban körülfogja a kikötőt. Fantasztikus a hangulat, a mólóvégi árbocerdő és magával ragadó a nyüzsgés.
A város felé tekintve szemünkbe tűnik Keszthely legnagyobb szállodája, a Helikon modern, magasba törő tömbje. Közelebb érve megpillantjuk a parti sétányt övező Hullám és Balaton Szálló századfordulós épületét. Mögötte a lombok árnyékában a Phoenix Motel, itt a hallban látható a Balaton mindmáig legnagyobb vitorlása, a Phoenix makettje. Egy alapítvány évek óta fáradozik újraépítésén, és ezzel vonzó látványosságot nyújt a látogatóknak. Az újjáépített zenepavilon, a városi strand mesterségesen kialakított szigete, tarka kabinjai és tornyai modernizált formában őrzik a régi képeslapokról visszaköszönő fürdővárosi hangulatot. A part mentén három vitorlásegyesület is működik. Sajnos a modern, vendégeket is fogadó vitorláskikötő megépítése még a tervezés szakaszában van. A közelben számos teniszpálya nyújt lehetőséget a testedzésre.
A gondozott Helikon parkon át vagy az Erzsébet királyné útján juthatunk el a városközpontba. Itt épültek a város első villái, amelyek újabban számos, a városképbe illő hangulatos szállodával egészültek ki. Már itt is több kerthelyiség kerül utunkba, ahol a kulináris élvezeteknek hódolhatunk, ám a belvárosban is nehéz ellenállni az éttermek, cukrászdák csábításának. A két bormúzeumban pedig nem csak a Balaton vidéki, hanem az egész ország nevezetes borvidékeinek termését kóstolhatja meg a betérő látogató. Az utóbbi években szerzett nemzetközi elismerést egy helyi borspecialitás, a Cserszegi fűszeres.
A Fő téren érdemes ellátogatnunk a katolikus plébániatemplomba, amely több kor építészeti stílusának nyomait és az ország legrégebbi freskórészleteit őrzi. A főutcán, a Kossuth Lajos utcán délnek haladva öt perc séta után jutunk el a Balaton Múzeumba. Itt megismerhetjük a tó, illetőleg a fürdőkultúra történetét, a régi mesterségek tárgyi emlékeit, a Balaton állat- és növényvilágát, s egy időszaki kiállítás keretében egyedülálló millenniumi pipakiállítást tekinthetünk meg szeptember közepéig.
A város Fő teréről északra indulva a sétálóutca kínál látnivalókat. A régi polgárházak a múlt század és a századelő hangulatát idézik.
A Goldmark Károly Művelődési Központ rendszeresen ad otthont tárlatoknak, időszaki kiállításoknak, s ebben az épületben található a Turinform Iroda is, ahol az aktuális programok, helyi lehetőségek iránt érdeklődhetünk. Nem messze innen áll a város egyik legrégibb középkori épülete, Goldmark Károly zeneszerző szülőháza. A kastély felé továbbhaladva rövidesen elérjük a történelmi Magyarország viseleteit bemutató Babamúzeumot, ahol további viaszfigurákkal kiegészülve nyílik meg hamarosan az ország leglátványosabb panoptikuma. Érdemes ellátogatni Mikus Gyula festőművész, a város szülötte emlékkiállítására is. A Festetics-kastélyt pedig mindenkinek látnia kell. Keszthely ékessége, Magyarország egyik legszebb barokk épületegyüttese. Csodálatosan felújított berendezése lenyűgözi a látogatókat. A Helikon Kastélymúzeum szellemi műhely is egyben, konferenciáknak, mesterkurzusoknak ad otthont.
Sétánkat befejezve kiszusszanthatjuk magunkat a közeli Marcipán Múzeumban, ahol nem érvényes a szokásos tilalom: "Mindent a szemnek, semmit a kéznek!" - hiszen a látnivalók meg is kóstolhatók. Aztán ücsörgés közben lehet tervezgetni az esti programot.
Mindenképpen említést érdemel még Keszthely zenei élete: a kastély Tükörtermében, a Fő téri, az evangélikus és a karmelita templomban rendezett koncertek kellemes és igényes esti szórakozást biztosítanak. Ezzel persze még korántsem ért véget a keszthelyi látogatás. Szenzációs bortúrák, lovastúrák, fenékpusztai kirándulás, hévízi fürdőzés vagy éppen Kehidára, a kialakulóban lévő fürdőhelyre látogatás többnapos elfoglaltságot nyújt számunkra. Nosztalgiavonattal vagy a jól működő tömegközlekedéssel a környék kényelmesen bejárható. Kissé távolabbra nézve a Kis-Balaton nyújt élményt, és még hosszan sorolhatnánk...
Keszthely a Balaton fővárosa. Történelmi múltja, kulturális öröksége és pezsgő szellemi élete révén érdemelte ki és ma is büszkén viseli e címet. Jó szelet Keszthely felé!

Rick Csaba
Fotó: Cservenka György

 

     
 
Aktuális szám
 
     
 
 
     
   
     
 
Partnereink