Következő számunk 2011. szeptember 6-án jelenik meg!
 
   
 

Kezdőlap

 

Hírek

  Hajóbemutatók
 
 
  Adok-veszek
  Impresszum
  Előfizetés
  Médiaajánlat
  Elérhetőségünk

Túracélpontok a Balatonon
Balatonrendes - Pálköve
89. Hajó Magazin, 2002. december

Balatonrendes a tó északi partján, Badacsony és Révfülöp között helyezkedik el. A 71-es főút átszeli a római kor óta lakott községet. A Tepécs-hegyi kőbánya felé vezető út jobb oldalán római kori villák téglamaradványai kerültek elő.

Balatonrendes
Balatonrendes a part legkisebb, százötven lakosú községe, legrégibb utcája a Tepécs-hegy lábára kapaszkodik. Népességét a Benedek-rendiek térítették meg. A községben az állattartás, a halászat és a nádvágás volt a jellemző tevékenység. Mesterembereik tányért, köcsögöt, tálat korongoztak a Tepécs oldalából bontott anyagból. A törökök a falut 1538 pünkösdjén porig égették, a táj elnéptelenedett. A török kiűzése után a falut felszabadított rabokkal, idegen tájak szegényeivel telepítették be.
A középkorban a Szent Fülöp és Jakab apostolok tiszteletére emelt templom körül épültek a község házai. A régi templom elpusztult, az élet újbóli megindítása után a hívek a tóti, majd a kővágóörsi plébániához tartoztak. A szőlőterület nagy része a XIX. század végén elpusztult.
A község legfőbb látnivalója a Fő utca elején álló rusztikus, 1800-ban épült harangláb, a már eső mosta, szélfútta vörös homokkőből faragott feszülettel. A római katolikus templomot 1763-ban építették Péter és Pál tiszteletére. A templom legutóbbi felújítása az 1980-as évek közepén kezdődött. Figyelemre méltó szép kazettás mennyezete. A Fő utca 31. szám alatti lakóház népi műemlék. Június utolsó hétvégéjén, a Péter-Pál-napi búcsúval együtt rendezik a "borhétvégét" és a falunapot

Pálköve
Ha Révfülöp felől, vagyis keletről érkezünk, már Balatonrendes előtt tábla hívja fel a figyelmünket arra, hogy a közeli Pálköve nevű köves domboldal aljában fakad a Rákóczi Ferencről elnevezett savanyúvíz-forrás. Jól kiépített aszfaltút vezet oda, és a vasútvonalat keresztezve közvetlenül a tóparton találjuk a forrást. Messze környék népe jár ide, mert vize jól ízesíti az itteni borokat.
A forrás mellett Kővágóörs község strandfürdőjét találjuk. Mellette kerítéssel elzárt telken áll az a ház, amelyet Bajcsy-Zsilinszky Endre épített 1937-ben. A tóba mélyen benyúló pálkövei-öböl partján, a forgalomból kieső helyen épült fel a balatoni parasztházak stílusában a szoba-konyhás házikó, amelynek tornácát két egyforma zömök, fehér oszlop tartja. Bajcsy-Zsilinszky Endre a húszas évektől kezdve bérelte ezt az öreg nyárfákkal beültetett telket, amelyet később megvett, és a harmincas években egy kőműves segítségével maga építette fel házát. Saját kezűleg faragott bútorokkal rendezte be, és itt készült fel ezután politikai harcaira, a parlamenti küzdelmekre. Letartóztatásáig télen-nyáron gyakorta megfordult a pálkövei házban, amely fontos tanácskozásainak is egyik színhelye volt. A második világháború után a ház majdnem elpusztult, tetőzete mozdonyszikrától gyulladt ki, leégett, és csak a Veszprém Megyei Idegenforgalmi Hivatal közbelépésére sikerült megmenteni és rendbe hozni. A politikus özvegye felajánlotta a házat az államnak, és így került annak idején a Veszprém Megyei Tanács kezelésébe, amely emlékmúzeummá alakíttatta át. Az özvegy számos emléktárgyat adományozott a Veszprém Megyei Múzeumi Igazgatóságnak, így az emlékmúzeum születésétől haláláig időrendben elrendezve mutatja be Bajcsy-Zsilinszky Endre életútját. Az emlékmúzeum május 1. és október 1. között tart nyitva, hétfő kivételével mindennap.
A házikó mellett a balatonrendesi kőbánya rakodója működik, amelyet az Uzsai Kőbánya Vállalat tart üzemben. A kitűnő permi vörös homokkövet adó bánya termékét vasúton és hajón is szállítják. Balatonalmádi mellett ez a felső bánya adja a tó melletti építkezések vöröskőanyagának nagyobb részét.

V. A.
Fotó: Szamódy Zsolt
Sági Károly-Zákonyi Ferenc:
Balaton
www.balaton.hu
www.balatonregio.hu

 

     
 
Aktuális szám
 
     
 
 
     
   
     
 
Partnereink