Következő számunk 2011. szeptember 6-án jelenik meg!
 
   
 

Kezdőlap

 

Hírek

  Hajóbemutatók
 
 
  Adok-veszek
  Impresszum
  Előfizetés
  Médiaajánlat
  Elérhetőségünk
63. Hajó Magazin,
2000. október

Olimpia 2000
Ami lapzártáig történt
Lapzárta és nyomdai átfutási idő. Néha lehetetlen helyzetbe hozzák a krónikást. Mire ez a magazin eljut Önökhöz, addigra már véget értek az olimpiai vitorlásversenyek. De amikor ezt a cikket írom, egyik-másik hajóosztály még csak az első futamain van túl.

Bajnokságok
Serdülő, nagyhajós és kalóz
A Magyar Vitorlás Szövetség az idén igyekezett úgy szervezni a magyar bajnokságok lebonyolítását, hogy azokat lehetőség szerint Balatonfüreden a szövetség rendezésében vitorlázzák. Ezt a törekvést többé kevésbé sikerült is megvalósítani. A Balatoni 50-es cirkáló osztály azonban, egy hajó kivételével, nem vett részt a közös rendezésű bajnokságon, hanem önálló versenyt rendezett az 50-es cirkálók részére Balaton bajnokság néven, Badacsonyban.

Pauger Carbon
Műhelybemutató
A magyarországi karbonárboc-készítés a Cirkáló Bt. gyúrói műhelyében kezdődött Paulovits Dénes vezetésével. A cég a balatoni hetvenes cirkálók építése révén vált ismertté, de túrahajók is készültek a műhelyben. A karbonprogram megosztotta a műhely energiáit és látszott, hogy a hajóépítés és az árbocgyártás hosszú távon nem fér meg az eredeti műhely keretein belül. Tavaly ősszel döntött úgy Paulovits Dénes és Gerlóczy Péter, hogy útjaik elválnak. Paulovits új műhelyt épített néhány utcával a régi mellett. Az alábbi interjú már ebben az új műhelyben készült.

A Classica sztorija
PSINet - Balaton Maraton
A PSINet - Balaton Maratont az idén egy olyan hajótípus nyerte, amelynek a tavalyihoz képest nem változott a kategória szerinti besorolása. A hajó építője, Soponyai Géza néhány apró, de lényeges ujjítást eszközölt a Classicán a tavaly versenyző másik két Nautic 311-eshez képest. A hajó megdöbbentően jól szerepelt, a verseny feléig abszolútban is vezetett a nála gyorsabb két ellenfelével szemben. Miért volt ennyire gyors a Classica, hogyan tudta ilyen fölénnyel megnyerni a PSINet - Balaton Maratont? Ezekre a kérdésekre is választ kapunk a hajó tulajdonosának, Gyulai Gusztávnak itt következő beszámolójából.

Holovits
Vitorlásiskolák a Balatonon
Vitorlásiskolákkal foglalkozó sorozatunkban a most következő írás egy olyan bázisról szól, ahol a résztvevők a tulajdonos cég dolgozóinak gyermekei közül kerülnek ki. A telep és a gyermektáborok első számú vezetője a neves versenyző és edző, Holovits György, aki a fiatalok táboroztatásán kívül a kishajóvezetői engedélyre vágyóknak is megoldást kínál.

A legnehezebb verseny
Negyedik Vendée Globe
A vitorlássportban több olyan verseny van, amit a rendezők a legnehezebbnek, legkeményebbnek titulálnak. De azért aki valamit is konyít ehhez a sporthoz, az nem vitatja, hogy ez az egyszemélyes, kikötés nélküli földkerülő vitorlásverseny a lehető legnagyobb, legveszélyesebb feladat, amire vitorlázó manapság vállalkozhat.

Tabu kupa
Veterántalálkozó
"Tisztelt Sporttársak! Évek óta foglalkozunk a gondolattal, hogy megfelelő külsőségek között megszervezzük a tradicionális fahajók találkozóját. Mi, akik tulajdonosai lehetünk a századforduló első felében épült vitorlásoknak, tudjuk, hogy ezeknek a hajóknak a fenntartása mennyi áldozattal jár. Azonban azt is tudjuk, hogy az áldozatok mellett, elkötelezett szeretetünk a régi hajók iránt sok örömet is okoz. Rendezvényünkkel ezt az örömet meg szeretnénk osztani mindazon érdeklődőkkel, akik vonzódnak a tradicionális hajókhoz. Nem titkolt célunk, hogy hagyományt teremtsünk, melyhez várjuk a vitorlássportot kedvelő sportbarátok ötleteit."

Szép Magyar siker
Csillaghajó Európa-bajnokság
A Tenke Tibor-Bendicsek József kettős a hatodik helyen végzett a szeptember elseje és nyolcadika között Balatonföldváron rendezett Csillaghajó Európa-bajnokságon. Ezzel a kiváló eredménynyel mindenki kiegyezett volna a verseny előtt. Az első három futamban elért harmadik, ötödik és hetedik helyezésük után azonban a vérmesebb szurkolók már dobogón látták a legjobb magyar csillaghajós párost. Sajnos az utolsó két futam gyengébben sikerült számukra, így a dobogós álmok is szertefoszlottak.

Szigliget
Túracélpontok
A kedves dunántúli táj legszebb gyöngyszemei közé tartozik a Tapolcai-medence, érdekes alakú, a síkságból hirtelen kiemelkedő hegyeivel, melyeket a föld mélyében működő vulkanikus erők alakítottak a harmadkorban. A csodálatosan szép balatoni táj sok embert vonz Szigliget környékére. A jellegzetes váraljai település romantikus hangulata, a műemlékszámba menő parasztházak között, hegyoldalban kanyargó utcák és a falu feletti bazaltszirten magányosan meredező középkori várrom falainak látványa első pillanatban megragadja a Szigligetre látogatót.

Tovább...

Hercegnő a trónon
50. Centomiglia
A német színekben versenyző osztrák maxi Libera, a Principessa - Hercegnő - nyerte szeptember 2-án az ötvenedik centomigliát. A hajó idén épült a bogliacói Patucelli mester műhelyében. A Libera-mezőny legtöbb hajója itt készült. A Principessa közel kétszáz kilóval könnyebb, mint ellenfelei, a teljes súlya 1400 kilogramm. 1990-ben történt utoljára, hogy nem olasz hajó nyerte a Centomigliát. Akkor a Pincipessa 5, Joschi Entner hajója vihette haza a trófeát. A mostani sikerben azonban komoly szerepet játszott az építőn kívül még egy olasz, az 1997-es Centomiglia győztese - akkor a Rafficát kormányozta -, a csillaghajós világbajnok Roberto Benamati.

A Balatonon kezdték
Magyar vitorlázók a nagyvilágban
A Hajó 2000. júliusi számában (8. évfolyam, 60. szám, 21-24. oldal) "A Balatonon kezdték"című cikkben olyan vitorlázókról számoltunk be, akik a nagyvilágban dicsőséget és megbecsülést szereztek a magyar vitorlássportnak. Beszámolónkat folytatjuk, a vitorlázók ábécé-rendben kerülnek elénk.

A füredi sétány pusztulása
Dr. Szabó József archívumából
Viharokról már írtam a közelmúltban, mégis úgy gondolom, hogy az 1972. május 18-i események külön fejezetet érdemelnek. Ez az orkán a déli órákban érte Füredet. Hihetetlen pusztítást végzett, ami a szél erején kívül szokatlan irányával volt magyarázható. Az orkán délnyugatról támadott. Mint a képeken is látszik, a füredi sétány fái az uralkodó szélirányhoz alkalmazkodva éppen ebbe az irányba dőltek. Az öreg fákat védtelenül érte a csapás.

Kenese Marina-port
Balatoni hajókiállítás
Szeptember 1-je és 3-a között Balatonkenesén, a Kenese Marina-kikötő adott otthont az V. Balatoni Hajókiállításnak. A rendezők az idén szakítottak a hagyományokkal és nem tavasszal, hanem ősszel rendezték meg a kiállítást, a kiállítók és a látogatók igényeinek megfelelően. Az ősszel megrendelt hajókat ugyanis már a következő idény kezdetén le tudják szállítani a hajóépítők, ezzel szemben, ha tavasszal rendel valaki új hajót, a gyár csupán a következő év tavaszára tudja azt elkészíteni.

Motorcsónak
A Victory most is nyerő
Class-1 offshore világbajnokság
Május 26-án Triesztben kezdődött a Class-1 osztályú motorcsónakok világbajnoksága és azóta már hét versenyt rendeztek meg. Idén új csapatok és új versenyzőpárosok kezdték világbajnoki reményekkel a sorozatot. Sokáig nyílt volt a verseny, de a hetedik, a Mediterrán Nagydíj eredményei után letisztulni látszik a sorrend: bár nem vezetnek olyan fölényesen, mint tavaly ilyenkor, mégis várhatóan ez az év is az Egyesült Arab Emírségek legjobb csapatának győzelmét hozza.

Tohatsu 6.1
Hajóbemutató
Tavaly májusban találkoztam először a HIE Match Race-en a Tohatsu 6.1 One Design-nal. Már akkor feltűnt az élénksárga színével, majd azóta szinte minden magyar vitorlásversenyen viszontláttam vagy nézőhajóként, vagy "pályamunkásként". A Tohatsu One Design hajótípust Angliában gyártják, azonban félreértés ne essék, a Tohatsu hajómotorgyárnak csupán annyi köze van hozzá, hogy a gyártó cég kizárólag Tohatsu motorral és tartozékaival szereli azokat.

Tovább...

Kajak-kenu, evezés
Az olimpiai csapat
Indulás előtt
2000. szeptember 15-től kezdetét vette a XXVII. nyári olimpiai játékok, Sydneyben. Hatalmas lelkesedéssel és egészséges önbizalommal indultak útnak sportolóink. Evezőseinkért két számban, míg kajak-kenu válogatottunkért tizenkét számban szoríthatunk. Külön megtiszteltetés hajóstársadalmunk számára, hogy a megnyitó ünnepségen országunk zászlaját kétszeres olimpiai bajnokunk, Kőbán Rita vonultatta fel.

Szörf
Sydney
A start előtt
Olimpikonjaink, Gádorfalvi Áron és Gádorfalvi Luca felkészülésük utolsó szakaszába érkeztek. A testvérpárral és edzőjükkel, Körtvélyesi Miklóssal Sydneybe utazásuk előtt két nappal, a verseny előtt három héttel Balatonalmádiban, a Millenniumi Szent István Kupán találkoztam. Még egyszer számba vettük az elmúlt néhány hónap munkáját, beszélgettünk a gondokról és az esélyekről.

Sydney 2000
A verseny
A szörfregatta szeptember 17-én startolt a sydneyi öbölben. A nyolcnaposra tervezett versenyben 36 férfi és 29 nő állt rajthoz, köztük a Gádorfalvi testvérpár, Áron és Luca. Előző számainkban igyekeztünk részletesen beszámolni olimpikonjaink felkészüléséről, ezért úgy gondoltuk, hogy az előadásról sem maradunk le. Bár fenyegetően közeledett a lapzárta, és a futamok nagy része még hátravolt, mégis úgy döntöttünk, hogy kivárjuk a végét. Íme, szeptember 24-én, a szörfversenyek zárónapján a következő (nem hivatalos) végeredmény született.

Unlimited vb-siker
Pártos a hatodik helyen
Az elmúlt évben mélyreható változások történtek a szörfversenyzés több területén is. A Formula Windsurfing a funboardok világába hozott rengeteg újdonságot, és az új olimpiai osztály esélyese lett. A Raceboard sokkal nagyobb múltjával és a jelenlegi Mistral One Design olimpiai osztályt is magába foglaló osztályelőírásaival komoly modernizáláson ment keresztül a közelmúltban. Így a több alapvető változás miatt még nagyobb várakozás előzte meg a 2000. évi világbajnokságot, amelyen Pártos György képviselte Magyarországot.

 

 

     
 
Aktuális szám
 
     
 
 
     
   
     
 
Partnereink